24 maja 2024

Zorganizowaliśmy akcję szkolne ulice po raz 4 w Polsce

Akcja Szkolna Ulica przed Szkołą Podstawową przy ul. Reja, 24 maja 2024. Fot. D. Miśka

Warszawa potrzebuje impulsu – wspólny apel o prezydencki program Szkolne Ulice w Warszawie

Za nami akcja Szkolna Ulica, która w tym roku objęła placówki w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Otwocku i Wrocławiu. 24 maja 2024 r. podczas wydarzenia przed Szkołą Podstawową nr 23 przy ul. Reja, na warszawskiej Ochocie pojawiło się grono przedstawicieli Ratusza – Zarząd Dróg Miejskich, Biuro Ochrony Powietrza, Biuro Architektury, Biuro Edukacji, Radny Ochoty, organizacje pozarządowe oraz rodzice, wraz z którymi usiedliśmy do rozmowy o tym jak wdrażać szkolne ulice w Warszawie. Bardzo cieszą deklaracje chęci współpracy oraz konsensus wokół tego, że szkolne ulice to efektywne narzędzie do poprawy jakości życia w mieście. Przedstawiciele Biura Architektury potwierdzili, że opracowywane są standardy dotyczące bezpośrednio terenu przed szkołą, które będą m.in. oparte o kryteria związane z bezpieczeństwem na drodze do szkoły. Jak komentuje Nina Bąk, wygląda na to, że jedyne czego brakuje, aby szkolne ulice mogły zostać wprowadzone na szeroką skalę to impuls ze strony władz Warszawy.

Spotkanie z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich, Biura Ochrony Powietrza, Biura Architektury, Biura Edukacji, organizacji pozarządowych oraz Rady Rodziców SP przy ul. Reja, 24 maja 2024. Fot. K. Kalinowska

Nie skończy się na rozmowie, bo nasz apel o utworzenie ogólnomiejskiego Programu Szkolne Ulice z ambitnymi celami i w porozumieniu z dzielnicami Warszawy jest nadal aktualny! Mamy nadzieję, że wkrótce w Ratuszu pojawi się impuls, który zjednoczy coraz liczniejsze grono zwolenników projektowania miast przyjaznych dzieciom!

Cała akcja przebiegła w atmosferze otwartości na dialog, zaangażowania i dobrej zabawy. Uczniowie szkoły na ul. Reja nie tylko z entuzjazmem zareagowali na inicjatywę, ale też z zainteresowaniem dopytywali o to czy zamknięcie ulicy dla ruchu nie może zostać przedłużone. Pojawiły się też rozmowy o tym czym jest ulica dla dzieci. Rodzice wspólnie z dziećmi rysowali po asfalcie. Partner wydarzenia Running for Clean Air poprowadził trening dla uczniów.

Chcemy szkolnych ulic – teraz!

Akcja Ulice dla dzieci nie obeszła się bez echa w mediach. O warszawskiej akcji można przeczytać i posłuchać w lokalnych mediach: 

Poniżej część wywiadu z Niną Bąk, dyrektorką Clean Cities Poland w TVP 3.

Dziękujemy za współpracę naszym partnerom i partnerkom: Fundacji Rodzic w Mieście, Fundacji Rodzice dla Klimatu, Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki, World Athletics, Radzie Rodziców i wolontariuszom.

Więcej materiałów o szkolnych ulicach do pobrania:

ZABIEGAJ Z NAMI O SZKOLNE ULICE

Chcesz wraz z nami pokazać lokalnym władzom, że czyste powietrze i bezpieczne ulice przed placówką Twojego dziecka są ważne? Przeczytaj krótką broszurkę i napisz do nas.
streets for kids
other news