O nas

Negatywne skutki natężonego ruchu i korków są najbardziej widoczne w miastach. Zanieczyszczenie powietrza, pochodzące głównie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi (diesel), stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i jest odpowiedzialne za około 300 000 przedwczesnych zgonów w całej Europie każdego roku i 50 000 zgonów w Polsce. Sektor transportu drogowego jest także jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie. Chcemy, aby europejscy przywódcy projektowali miasta przyszłości przyjazne dla życia. 

Chcemy wzrostu liczby stref czystego transportu, stref o niskim natężeniu ruchu, chcemy, aby na całym kontynencie powstawały Szkolne Ulice z przestrzenią bezpieczną dla dzieci i wolną od samochodów. Gospodarzem kampanii jest Transport & Environment. Dołącz!

NASZE DZIAŁANIA

Dążymy do zmniejszenia dominującej roli samochodów w przestrzeni miejskiej, na rzecz zdrowszych i bezpieczniejszych miast przyszłości. Tworzymy rankingi i analizy oraz angażujemy się w medialne i społeczne debaty na temat najlepszego projektowania i wdrażania następujących polityk miejskich:

Strefy czystego transportu

Strefy czystego transportu ograniczają wjazd najbardziej zanieczyszczających środowisko pojazdów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi, a strefy zeroemisyjne są otwarte tylko dla zeroemisyjnych pojazdów elektrycznych. Te polityki pomagają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, a także wpływają na zmniejszenie ruchu drogowego i pobudzenie lokalnej gospodarki. Nasze ostatnie badania dotyczące stref czystego transportu wykazały, że jest ich obecnie 320 w całej Europie, co oznacza wzrost o 40% od 2019 r.!
WIĘCEJ

Szkolne Ulice

Ulice szkolne to przestrzenie wokół szkół, w których piesze i rowerowe wycieczki mają pierwszeństwo przed pojazdami silnikowymi w godzinach przywozu i odbioru uczniów. Zapewniają natychmiastowe korzyści zdrowotne dzieciom, poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w pobliżu szkoły, gdzie spędzają dużą część dnia, a także zachęcają rodziny do przesiadania się z samochodu na spacery, jazdę na rowerze lub komunikację miejską. Poprzez naszą kampanię „Ulice dla dzieci” mobilizujemy rodziców, nauczycieli i grupy społeczne, do tworzenia szkolnej ulicy przed każdą szkołą w europejskich miastach.
WIĘCEJ

POZNAJ NASZE ANALIZY I DOSSIER!

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Współpracujemy z organizacjami oddolnymi, środowiskowymi, zdrowotnymi i innymi grupami społeczeństwa obywatelskiego w całej Europie. Prowadzimy kampanie na rzecz czystszych, zdrowszych i bardziej przyjaznych do życia miast — od Francji, Włoch i Hiszpanii po Belgię, Polskę i Wielką Brytanię. Wspólnie opowiadamy się za aktywną, współdzieloną i elektryczną mobilnością oraz politykami wspierającymi przejście na czystszy transport, takimi jak strefy czystego transportu i zerowej emisji, strefy o niskim natężeniu ruchu i szkolne ulice.•
Należysz do grupy lub ruchu, którego pasją jest budowanie czystszych i zdrowszych miast? Napisz do nas e-mail, aby dowiedzieć się więcej o dołączeniu do naszej kampanii.

OFERTY PRACY

Communication officer Poland – aplikuj teraz!

Chcesz z nami pracować? Napisz na info@cleancitiescampaign.org