
Tegoroczna edycja kampanii Streets for Kids Polska okazała się rekordowa! 23 i 24 maja 2025 r. odbyły się aż 22 wydarzenia w 9 miejscowościach, a w akcjach udział wzięły setki dzieci, nauczycieli, rodziców i lokalnych partnerów. Celem akcji jest doprowadzenie do tego, aby jak najwięcej szkolnych ulic stało się przestrzeniami bezpiecznymi, z czystym powietrzem i zielenią, które zostaną wypełnione życiem i dziecięcą radością.
Społeczności z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy, Legionowa, Milanówka, Zawiercia i Siedlca Dużego po raz kolejny udowodniły, że troska o dzieci i ich codzienną drogę do szkoły może jednoczyć i inspirować do realnych działań.
W stolicy akcja rozpoczęła się 23 maja od pikniku przed Przedszkolem nr 217 na Pradze Południe. Dzieci, rodzice, nauczyciele, radni dzielnicy oraz miejscy bawili się wspólnie na ulicy, grając w klasy, puszczając bańki i rozmawiając o tym, jak stworzyć bezpieczniejsze otoczenie dla dzieci. Przedszkole już funkcjonuje w strefie z ograniczonym ruchem, jednak uczestnicy podkreślali potrzebę poprawy egzekwowania przepisów. Tymczasem 24 maja we współpracy z Rodzic w Mieście i Rowerowe Spa odbył się przejazd rowerowy ulicą Dworkową, któremu towarzyszyły warsztaty, aktywności sportowe i rodzinne wydarzenia przez cały dzień.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 we Wrocławiu dzieci bawiły się na tzw. „ulicy zabaw” z elementami edukacyjnymi i rekreacyjnymi. Równolegle odbyła się debata miejska, w której głos zabrali m.in. Wiceprezydent Wrocławia Ryszard Kessler, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Dorota Pędziwiatr, Bartłomiej Świerczewski z Departamentu Zrównoważonego Transportu, radni miejscy oraz przedstawiciele koalicji wrocławskiej ochrony klimatu. Dyskusja dotyczyła tego, jak zadbać o poprawę jakości powietrza, a tym samym o zdrowie dzieci. Przedstawiciele Miasta deklarują, że chcą zmian w tym kierunku m. in. wprowadzania szkolnych ulic. Padły deklaracje, że społeczności szkolne, które zgłoszą taką chęć na pewno znajdą wsparcie w Urzędzie.
W Krakowie ruch miejski Akcja Ratunkowa dla Krakowa zorganizował konferencję prasową pod Magistratem na placu Wszystkich Świętych. Przedstawiciele społeczności szkolnych i organizacji lokalnych (m .in. Krakowski Alarm Smogowy) przekazali apel do Burmistrza z postulatami dotyczącymi potrzeby programu szkolnych ulic:
Podczas składania apelu głos zabrała wiceprezydentka Krakowa Maria Klaman, deklarując, że temat bezpieczeństwa dzieci jest dla niej ważny i że podejmowane są już działania w tej sprawie.
Tegoroczna edycja Streets for Kids pokazała, że gdy projektujemy przestrzeń z myślą o dzieciach, zyskują na tym wszyscy mieszkańcy – rodziny, seniorzy, piesi i rowerzyści. Bezpieczeństwo, zdrowie i samodzielność dzieci w codziennym przemieszczaniu się to klucz do tworzenia bardziej sprawiedliwych i zrównoważonych miast.
Wciąż jednak polskie miasta potrzebują więcej systemowych działań, by stać się naprawdę przyjazne dzieciom. Co mogą zrobić samorządy?
Więcej o tym, które miasta stają się wzorem w tej transformacji, przeczytacie w rankingu miast 2025: „Ulice dla dzieci, miasta dla wszystkich”!
![]() | Thank you for Signing Up |