24 maja 2024

Rekordowa edycja Streets for Kids w Polsce: 22 wydarzenia w 9 miastach

Akcja Ulice dla Dzieci przed Przedszkolem nr 217 w Warszawie, 23 maja 2025, Fot. Julia Trzcińska

Rekordowa edycja Streets for Kids w Polsce! 22 wydarzenia, 9 miast i tysiące uczestników

Tegoroczna edycja kampanii Streets for Kids Polska okazała się rekordowa! 23 i 24 maja 2025 r. odbyły się aż 22 wydarzenia w 9 miejscowościach, a w akcjach udział wzięły setki dzieci, nauczycieli, rodziców i lokalnych partnerów. Celem akcji jest doprowadzenie do tego, aby jak najwięcej szkolnych ulic stało się przestrzeniami bezpiecznymi, z czystym powietrzem i zielenią, które zostaną wypełnione życiem i dziecięcą radością.

Społeczności z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy, Legionowa, Milanówka, Zawiercia i Siedlca Dużego po raz kolejny udowodniły, że troska o dzieci i ich codzienną drogę do szkoły może jednoczyć i inspirować do realnych działań.

Warszawa: dwa dni aktywności na rzecz ulic dla dzieci

 

W stolicy akcja rozpoczęła się 23 maja od pikniku przed Przedszkolem nr 217 na Pradze Południe. Dzieci, rodzice, nauczyciele, radni dzielnicy oraz miejscy bawili się wspólnie na ulicy, grając w klasy, puszczając bańki i rozmawiając o tym, jak stworzyć bezpieczniejsze otoczenie dla dzieci. Przedszkole już funkcjonuje w strefie z ograniczonym ruchem, jednak uczestnicy podkreślali potrzebę poprawy egzekwowania przepisów. Tymczasem 24 maja we współpracy z Rodzic w Mieście i Rowerowe Spa odbył się przejazd rowerowy ulicą Dworkową, któremu towarzyszyły warsztaty, aktywności sportowe i rodzinne wydarzenia przez cały dzień.

Wrocław: okrągły stół z władzami miasta

 

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 we Wrocławiu dzieci bawiły się na tzw. „ulicy zabaw” z elementami edukacyjnymi i rekreacyjnymi. Równolegle odbyła się debata miejska, w której głos zabrali m.in. Wiceprezydent Wrocławia Ryszard Kessler, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Dorota Pędziwiatr, Bartłomiej Świerczewski z Departamentu Zrównoważonego Transportu, radni miejscy oraz przedstawiciele koalicji wrocławskiej ochrony klimatu. Dyskusja dotyczyła tego, jak zadbać o poprawę jakości powietrza, a tym samym o zdrowie dzieci. Przedstawiciele Miasta deklarują, że chcą zmian w tym kierunku m. in. wprowadzania szkolnych ulic. Padły deklaracje, że społeczności szkolne, które zgłoszą taką chęć na pewno znajdą wsparcie w Urzędzie.

Debata z udziałem Wiceprezydenta Ryszarda Kesslera, Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej - Doroty Pędziwiatr, Bartłomieja Świerczewskiego z Departamentu Zrównoważonego Transportu oraz przedstawicieli lokalnych organizacji, 23 maja 2025, Fot. zbiory własne

Kraków: apel do prezydenta

 

W Krakowie ruch miejski Akcja Ratunkowa dla Krakowa zorganizował konferencję prasową pod Magistratem na placu Wszystkich Świętych. Przedstawiciele społeczności szkolnych i organizacji lokalnych (m .in. Krakowski Alarm Smogowy) przekazali apel do Burmistrza z postulatami dotyczącymi potrzeby programu szkolnych ulic:

  1. Przeprowadzenie pilotażu 5 szkolnych ulic we wrześniu, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.
  2. Monitoring jakości powietrza przy szkołach – zwłaszcza w porannym szczycie. 

Podczas składania apelu głos zabrała wiceprezydentka Krakowa Maria Klaman, deklarując, że temat bezpieczeństwa dzieci jest dla niej ważny i że podejmowane są już działania w tej sprawie.

Wiceprezydentka Maria Klaman zabiera głos ws. apelu o szkolne ulice, Kraków, 23 maja 2025, Fot. Stan Barański

Kreatywnie, lokalnie, z pasją – dzieci i szkoły w akcji

 
  • Gdańsk – szkoły SP nr 16, SP nr 50, SP nr 69, ZSO nr 2 i ZSP nr 1 zorganizowały różnorodne wydarzenia we współpracy z z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, Strażą Miejską i Policją.
  • Legionowo – sześć szkół i przedszkoli zorganizowało zajęcia i happeningi!
  • Milanówek – dzieci przygotowały plakaty, inscenizacje, dekoracje samochodów, performanse artystyczne oraz stworzyły blokadę jednego pasa ruchu z pluszaków. 
  • Bydgoszcz – briefing medialny z udziałem przedstawicieli władz i zapowiedź ewaluacji poprzednich edycji kampanii.
  • Zawiercie – zajęcia edukacyjne i tworzenie oznakowań poprawiających orientację dzieci wokół SP nr 4.
  • Siedlec Duży – zamknięcie parkingu szkolnego i akcja „Stop SMOG!” promująca przyjazne środowisku postawy.

Ulice dla dzieci to miasta dla wszystkich 

Tegoroczna edycja Streets for Kids pokazała, że gdy projektujemy przestrzeń z myślą o dzieciach, zyskują na tym wszyscy mieszkańcy – rodziny, seniorzy, piesi i rowerzyści. Bezpieczeństwo, zdrowie i samodzielność dzieci w codziennym przemieszczaniu się to klucz do tworzenia bardziej sprawiedliwych i zrównoważonych miast.

Wciąż jednak polskie miasta potrzebują więcej systemowych działań, by stać się naprawdę przyjazne dzieciom. Co mogą zrobić samorządy?

  • Przed placówkami: tworzyć deptaki np. z małą infrastrukturą, a także wdrażać tymczasowe ograniczenia ruchu w godzinach szczytu (szkolne ulice).
  • Uspokajać ruch poprzez wprowadzenie stref z ograniczeniem do 30 km/h.
  • Budować spójną i wydzieloną infrastrukturę rowerową, umożliwiającą dzieciom bezpieczny dojazd do szkoły rowerem.

Więcej o tym, które miasta stają się wzorem w tej transformacji, przeczytacie w rankingu miast 2025: „Ulice dla dzieci, miasta dla wszystkich”!

other news