7 marca 2024

Wysłaliśmy apel do kandydatów na urząd prezydenta Warszawy

Koalicja #ZdrowaPrzestrzeń prezentuje 4 postulaty przed wyborami samorządowymi w Warszawie, 7 marca 2024. Fot. K. Kalinowska

Happening w centrum Warszawy i 4 postulaty koalicji #ZdrowaPrzestrzeń do przyszłych władz miasta

Makieta wielkiego SUV-a dokładnie na miesiąc przed wyborami samorządowymi pojawiła się w centrum Warszawy, zabierając chodnik przechodniom. Ta prowokacja zwraca uwagę na fakt, że w XXI wieku, w europejskiej stolicy piesi nadal toczą nierówną walką o przestrzeń miejską – mówi Nina Józefina Bąk, inicjatorka kampanii #ZdrowaPrzestrzeń.

Bezpieczne i wolne od pojazdów chodniki – to jeden z 4 wyborczych postulatów koalicji #ZdrowaPrzestrzeń do przyszłych władz Warszawy. Przedstawiciele 15 organizacji chcą zaprzestania wyznaczania miejsc parkingowych na chodnikach, zwiększenia budżetu na remonty chodników i uporządkowania bałaganu z parkowaniem e-hulajnóg. Dzisiaj rozdawali przechodniom “Mandaty społeczne” i zachęcali do wrzucania za wycieraczkę aut utrudniających przejście.

POSTULATY KOALICJI #ZDROWA PRZESTRZEŃ

New

Jeśli ktoś uważa, że oddanie chodników pieszym jest radykalnym żądaniem, to ujawnia brak myślenia o przyszłości Warszawy. Do zarządzania stolicą potrzebujemy ludzi z wizją.

Przedstawiciele organizacji postulują też utworzenie prezydenckiego funduszu “Szkolne Ulice” i zmian organizacji ruchu pod kątem zdrowia i bezpieczeństwa dzieci przed setką szkół w stolicy! Londyn ma dziś ponad 500 szkolnych ulic, Paryż ponad 300. W Warszawie są cztery.
 
Czy nasze dzieci są mniej ważne, że nie chcemy zagwarantować im możliwości bezpiecznego dotarcia do szkoły pieszo czy na rowerze? – pyta retorycznie Marcelina Rybiańska z Rodziców dla Klimatu.
Fundusz prezydencki ma być zachętą dla dzielnic do tworzenia szkolnych ulic lokalnie. Równie ważne będzie odpowiednie zaprojektowanie procesu tak, aby przyspieszyć skalowanie dobrych rozwiązań, stworzenie dedykowanego zespołu i współpraca z organizacjami pozarządowymi – mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura prezeska Fundacji Rodzic w Mieście.

Sygnatariusze postulatów chcą też ułatwień dla rowerzystów i sugerują finansowanie ich z wpływów za płatne parkowanie, które rosną wraz z rozszerzeniem SPPN. Można ustalić stałą kwotę przeznaczoną rok rocznie z SPPN do ZDM na inwestycje piesze i rowerowe co przyśpieszy proces realizacji inwestycji. Takie znaczenie funduszy zbuduje większe poparcie dla SPPN – dodaje Bąk.
 
Nowum jest propozycja utworzenia programu miejskich garaży rowerowych na abonamentPrzyspieszenie budowy dobrej jakości dróg rowerowych z 30 km na 50 km rocznie przy jednoczesnym zadbaniu o spójność sieci i wprowadzenie na warszawskie ulice garaży dla rowerów – to według nas działania niezbędne, aby zgodnie z założeniem Zielonej Wizji Warszawy podwoić ruch rowerowy w mieście – mówi Agnieszka Drozd z WAS.
Brak bezpiecznego i zadaszonego miejsca na garażowanie roweru jest sporym utrudnieniem w jego codziennym użytkowaniu. Albo jesteś zapaleńcem, który wnosi rower na klatkę lub balkon albo ryzykujesz jego kradzież lub zniszczenie – mówi Jakub Kompa z Lepszego Służewca.
Czwarty postulat dotyczy regularnych pomiarów emisji zanieczyszczeń pochodzenia transportowego przy placówkach opiekuńczo–wychowawczych. –Wiedzę o rzeczywistej sytuacji, można zapewnić rodzicom i opiekunom warszawskich dzieci jedynie przez regularny monitoring jakości powietrza i wprowadzenie alertów lub powiadomień w przypadku przekroczenia norm – wyjaśnia Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego
other news