Przedwyborcze postulaty koalicji #ZdrowaPrzestrzeń w Warszawie

4 Postulaty koalicji #ZdrowaPrzestrzeń

Rosnąca liczba coraz większych pojazdów w stolicy, stawia nas wszystkich przed decyzją – czy chcemy, aby nasze ulice i osiedla były jedynie trasami tranzytowymi i parkingami, czy chcemy przywrócić je do życia, zwrócić mieszkańcom?

Aby w Warszawie żyło się dobrze, potrzebujemy czystego powietrza i dostępu do bezpiecznej przestrzeni. Szczególnej uwagi wymagają potrzeby osób starszych, dzieci, osób z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami i rodziców z małymi dziećmi.  Poprzyj nasz apel do przyszłych włodarzy Warszawy i pomóż nam  zmieniać ją na lepsze!

1. Bezpieczne i wolne od spalin “szkolne ulice”

Utworzenie 100 "szkolnych ulic" do końca 2028. Wpisanie programu "Szkolne Ulice" do listy priorytetów prezydenta i stworzenie specjalnego Funduszu na jego realizację. Zachęty finansowe dla dzielnic do wdrażania programu.

3. Drogi i garaże dla rowerzystów/ek

Rozbudowa dróg rowerowych w tempie 50km rocznie. Pilotażowy program garaży rowerowych na abonament. Finansowanie inwestycji z wpływów ze SPPN.

2. Chodniki wolne od samochodów i bezpieczne dla pieszych

Likwidacja niezgodnych z prawem miejsc postojowych. Wyznaczanie nowych miejsc poza chodnikiem. Zwiększenie budżetu na bieżące remonty chodników z 2 do 25mln zł, finansowe z wpływów z SPPN. Uporządkowanie źle zaparkowanych e-hulajnóg.

4. Skuteczna walka o czyste powietrze

Regularne pomiary emisji tlenków azotu przy żłobkach, przedszkolach, szkołach, przychodniach, znajdujących się w miejscach z dużym natężeniem ruchu samochodowego. Kampanie informacyjne.

POSTULATY POPIERAJĄ

Clean Cities Campaign

Rodzice dla Klimatu

Fundacja Rodzic w mieście

Stowarzyszenie Lepszy Służewiec

Polski klub ekologiczny, oddział mazowiecki

Fundacja na miejscu

Partnerstwo dla bezpieczeństwa drogowego

Warszawski Alarm Smogowy

Stowarzyszenie Strefa Mieszkańców

Stowarzyszenie Mobilne Miasto

Instytut na rzecz Ekorozwoju

Portal Chrońmy Klimat

PSPA

Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi

Europejskie Centrum Czystego Powietrza

Spółdzielnia "Dobrze"

Akcję wspiera:

Profeina

7 marca 2024 AKCJA ULICZNA W WARSZAWIE

Dołącz do nas i pokaż, że bezpieczne miasto zaczyna się na chodniku!
7 marca od 8:30 do10:30, pod Rotundą będziemy rozdawać kawę i "mandaty społeczne", które możecie wlepiać pojazdom blokującym chodniki. Jesteśmy koalicją warszawskich organizacji społecznych #ZdrowaPrzestrzeń, która przed wyborami samorządowymi w stolicy, apeluje o bardziej sprawiedliwy podział przestrzeni miejskiej, dostosowany do potrzeb dzieci, seniorów, rodziców z wózkami i osób z ograniczeniami mobilności. Pokażmy kandydującym do objęcia władzy w Warszawie, że chcemy ulic bez spalin, chodników bez przeszkód oraz ułatwień dla osób wybierających rower.
WiĘCEJ