W najnowszym raporcie Clean Cities Campaign analizujemy czynniki wpływające na decyzje transportowe mieszkańców miasta i wykazujemy konieczność kreowania polityki mobilności według wizji przyszłości, w której centrum jest zdrowie i bezpieczeństwo Warszawiaków (decide and provide). Prezentujemy w nim 17 propozycji działań w obszarze mobilności, analizujemy ich koszt, czas wdrożenia i potencjał polityczny. Niniejsza publikacja, będąca częścią kampanii Kierowcy dla Przyszłych Pokoleń ma na celu unaocznić rolę polityki transportowej i przestrzennej w kształtowaniu miasta przyjaznego do życia.
Kliknij w przycisk, aby zapoznać się z publikacją!
Polityka transportowa i przestrzenna miast ma kluczowy wpływ na zachowania transportowe mieszkańców, ponieważ kształtuje warunki, w których podejmują oni decyzje dotyczące podróży i wyboru środka transportu.
Zmiana czasu podróży poszczególnymi środkami transportu ma nawet trzykrotnie większe znaczenie dla wyboru sposobu przemieszczania się niż zmiana kosztów finansowych.
Dostępność miejsc parkingowych odgrywa istotną rolę w decyzji o korzystaniu z samochodu.
Wbrew pozorom, ograniczanie przepustowości dróg w dłuższej perspektywie nie prowadzi do większych korków. Wydłużony czas przejazdu skłania kierowców do wyboru innych tras lub rezygnacji z jazdy samochodem, szczególnie jeśli alternatywne środki transportu, takie jak komunikacja publiczna czy rower, okazują się wygodniejsze i szybsze.
Wspieranie transportu publicznego i mobilności aktywnej nie zawsze wymaga dużych inwestycji. Już niewielkie zmiany organizacji ruchu, takie jak zastosowanie prefabrykowanych separatorów czy oznakowania poziomego, mogą przynieść znaczące efekty.
Miasta powinny nie tylko poprawiać jakość transportu zbiorowego, ale także dbać o jego wizerunek, aby był postrzegany jako atrakcyjny wybór.
Zmiany w organizacji ruchu spowodowane remontami, budową metra czy tramwajów to doskonała okazja do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców. Jeśli czas podróży transportem publicznym lub rowerem pozytywnie ich zaskakuje, są bardziej skłonni do wyboru tych środków transportu.
Przestrzenie z ograniczonym ruchem samochodowym sprzyjają większej aktywności pieszej, co przekłada się na wzrost dochodów w lokalnym handlu i gastronomii.
Efektywne rozwiązania transportowe przynoszą korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia, redukują straty czasu i kosztów w budżetach domowych oraz miejskich, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, poprawiają zdrowie publiczne i generują wymierne zyski.
Thank you for Signing Up |