Dzięki obniżeniu emisji spalin Warszawa może uniknąć 945 przedwczesnych zgonów rocznie. Zły stan powietrza to jedno z podstawowych źródeł problemów zdrowotnych Polaków. Najbardziej narażone na poważne skutki zdrowotne w efekcie zanieczyszczeń powietrza są grupy wrażliwe, czyli osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży. Transport drogowy odpowiada za ok. 39% zanieczyszczeń w mieście. Wprowadzona od 1 lipca 2024 roku Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie jest sprawdzonym rozwiązaniem redukującym niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza.
Strefa Czystego Transportu (SCT) obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki temu w mieście spadnie ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawi się stan zdrowia jego mieszkańców.
SCT będzie wprowadzana etapami. Od 1 lipca 2024 obejmie wszystkie pojazdy oprócz tych należących do mieszkańców strefy, osób i firm płacących podatki i zameldowanych w stolicy. Dodatkowo pojazdy osób z niepełnosprawnościami, służby, seniorzy – osoby, które najpóźniej do końca 2030 r. życia ukończą 70 lat – bezterminowo będą wyłączeni ze spełnienia kryteriów obowiązujących w strefie.
Jeżeli jesteś mieszkańcem rozliczającym podatki w Warszawie to do 2028 roku jesteś wyłączony z wymagań SCT!
Jeżeli nie jesteś mieszkańcem, rozliczającym podatki w Warszawie to przed Tobą perspektywa następujących etapów:
WAŻNE! Pojazdy niespełniające kryteriów nie będą mogły poruszać się po strefie nawet za dodatkową opłatą.
Zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem zdrowia w Europie, szczególnie w miastach. Strefa Czystego Transportu jest sprawdzonym rozwiązaniem, które przyczynia się do ochrony zdrowia poprzez poprawę jakości powietrza. Dzisiaj istnieje ponad 320 takich stref w Europie, a prognozy mówią, że w 2025 będzie istniało ich ponad 500.
W otoczeniu każdej ruchliwej drogi rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia ze spalin samochodowych – potocznie taką mieszaninę nazywamy smogiem. Szacuje się, że trujące tlenki azotu, z których znaczna część pochodzi z transportu drogowego, tylko w 10 największych miastach Polski przyczyniają się do 1380 przedwczesnych zgonów rocznie, a u dzieci zanieczyszczenia powodują alergie i utrudniają prawidłowy rozwój. Grupy wrażliwe czyli dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze są najbardziej narażone na wpływ spalin. Zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na rozwój płodowy dziecka (efekt podobny jak wypalenie przez matkę 5-10 sztuk papierosów dziennie).
SCT przez przeciwników przedstawiana jest jako narzędzie do walki z samochodami, które ma dyskryminować osoby najuboższe. To nieprawda.
Po pierwsze, dzięki poprawie jakości powietrza, osoby najuboższe będą mogły ograniczyć wydatki na leczenie chorób układu oddechowego.
Po drugie z analizy dochodów i zwyczajów transportowych w Warszawie wynika, że osoby o najniższych dochodach poruszają się po Warszawie komunikacją miejską, a jedynie 5% z nich korzysta z samochodu. Najczęściej samochodem po mieście poruszają się osoby najlepiej zarabiające. Podane wyniki pochodzą z Barometru Warszawskiego z 2018 roku.
Dobrze zaprojektowane Strefy Czystego Transportu pozwalają na obniżenie emisji niebezpiecznych zanieczyszczeń, poprawiają jakość życia oraz pozytywnie wpływają na lokalną ekonomię. W centralnym Londynie pomiary zanieczyszczeń wskazują na obniżenie emisji o 46%. Natomiast w Madrycie powstanie strefy wpłynęło na wzrost handlu w tym obszarze o 8,6%.
Thank you for Signing Up |
Przyszłość naszych miast nie została jeszcze napisana.
Przekaż dalej.