Konkurs foto DLA DZIECI I RODZICÓW

konkurs "PRAWO DO SZKOLNYCH ULIC"

Witajcie w naszym konkursie skierowanym do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków wraz z rodzicami. Chcemy usłyszeć (i zobaczyć) co według Was musi się zmienić, aby przestrzeń przed placówką Waszego dziecka była bezpieczna, zdrowa, wolna od spalin i przyjazna dla dzieci. 

Chcemy aby decydenci i lokalna społeczność dostrzegli wyzwania z jakimi mierzycie się w drodze do placówki i zaapelować o rozwiązania, które dadzą pierwszeństwo dzieciom. Jak to zrobić? Najlepiej pokazać trudności z jakimi Wy i wasze dzieci mierzycie się w drodze do szkoły czy przedszkola i zaapelować o #PrawoDoSzkolnychUlic 🚶‍♀️🚴‍♂️🌈

NA CZYM POLEGA KONKURS?

 1. Zróbcie zdjęcie na którym pokażecie, dlaczego w podróży do szkoły/przedszkola spacer, podróż rowerem czy hulajnogą jest wyzwaniem. Zbyt dużo samochodów na chodnikach? Hałas? Duże natężenie ruchu przed placówką? Spaliny? A może coś innego?
 2. W tygodniu akcji #StreetsForKids (od  23 -27 października 2023), opublikujcie post na wybranych przez Was mediach społecznościowych, do którego:
 • Dodacie zdjęcie pokazujące Wasze wyzwania w drodze do szkoły/przedszkola 
 • Dodacie treść w której opiszecie. co jest największym wyzwaniem/co powinno się zmienić/jaka powinna być przestrzeń przed placówką oraz w jakim mieście jesteście.
 • Dodacie #PrawoDoSzkolnychUlic i #StreetsForKids
 • Oznaczcie posła/posłankę z waszego miasta/okręgu wyborczego
 • Oznaczcie prezydenta/burmistrza swojego miasta
 1. Wyślecie zgłoszenie do konkursu: na adres szkolne_ulice@cleancitiescampaign.org do dnia 27 października 2023 do północy. W treści mejla podajcie link do zamieszczonego przez Was posta i zrzut ekranu.

NAGRODY CZEKAJĄ...

A teraz najlepsza część – do zdobycia są fantastyczne nagrody! Wyróżnimy 10 postów, które najlepiej opowiedzą Waszą historię. To jest Wasza szansa, żeby nie tylko wygrać coś fajnego, ale też zabrać zdanie i powiedzieć, jakiej drogi do szkoły chcecie. Mamy dla Was hulajnogi, wodoodporne sakwy rowerowe, kaski, rolki i zapięcia rowerowe. Laureaci sami wybiorą swoją nagrodę.

NASZE WSKAZÓWKI

 • Wasze zdjęcia powinny wskazywać realny problem w aktywnym i zdrowym dotarciu do szkoły.
 • Popularność jest ważna – im więcej osób dowie się o szkolnych ulicach tym bliżej sukcesu jesteśmy! 
 • Pamiętajcie o dodaniu #PrawoDoSzkolnychUlic i #StreetsForKids i otagowaniu decydentów.

Zależy nam na tym, żeby decydenci, w tym nowo wybrani posłowie i posłanki zwrócili uwagę na Wasze potrzeby i bezpieczeństwo na drogach. Chcemy, żeby wokół szkół było mniej trujących spalin i hałasu, a więcej przestrzeni dla swobodnego przemieszczania się dzieci. Dlatego właśnie apelujemy o #SzkolneUlice i przygotujemy propozycję rozwiązań prawnych mających na celu wprowadzanie i finansowanie projektowania szkolnych ulic.

Dziękujemy, że bierzecie udział w konkursie! Wspólnie możemy stworzyć super bezpieczne i radosne drogi do szkoły dla wszystkich małych podróżników. Do dzieła! 🚶‍♀️🚴‍♂️🌈

Konkurs jest częścią jesiennej kampanii „Streets For Kids” apelującej o wprowadzenie szkolnych ulic w Polsce. Tydzień akcji odbywa się w Polsce od 23-27 października. Organizatorem kampanii jest Clean Cities Campaign we współpracy z Fundacją Rodzic w Mieście.