
W poniedziałek, 17 marca 2025 r. w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach odbyła się akcja „Atak Kaszlu”. Rodzice, aktywiści i organizacje społeczne symbolicznie wręczyli władzom miejskim „Recepty na Czyste Powietrze”. W Warszawie mieszkańcy oczekują natychmiastowych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w stolicy, w tym tworzenia szkolnych ulic.
Astma, POChP, alergie, zapalenie zatok, infekcje dróg oddechowych, nadreaktywność oskrzeli, nadciśnienie, udary, zaburzenia neurologiczne, ADHD, depresja, cukrzyca, nowotwory… – to tylko część długiej listy konsekwencji, jakie niesie za sobą życie w zanieczyszczonym środowisku. Lista leków przepisywanych w gabinetach lekarskich jest równie długa – sterydy wziewne, leki rozszerzające oskrzela, antybiotyki na przewlekłe infekcje, środki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, beta-blokery, statyny, leki przeciwzakrzepowe, insulinę i leki na cukrzycę, preparaty neurologiczne i psychiatryczne – od przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych po te stosowane w leczeniu zaburzeń poznawczych. Każdy z nich to dodatkowy koszt – zarówno finansowy, jak i zdrowotny. Jednak wśród tych wszystkich leków brakuje jednego kluczowego „składnika”.
,,Czystego powietrza nie da się kupić w aptece – to podstawowe prawo człowieka, a obowiązkiem każdej władzy – lokalnej, krajowej i europejskiej – jest ochrona zdrowia obywateli, zwłaszcza dzieci, przed zagrożeniami wynikającymi z zanieczyszczenia środowiska” – przypomina Kamila Kadzidłowska z Fundacji Rodzice dla Klimatu, mieszkanka warszawskiego Wawra, którego władze wciąż zwlekają z wdrażaniem skutecznych rozwiązań ograniczających emisję zanieczyszczeń pochodzących zarówno z transportu, jak i z domów ogrzewanych wciąż niskiej jakości opałem, narażając mieszkańców – szczególnie tych najmłodszych i najstarszych – na poważne konsekwencje zdrowotne.
Sytuacja przy warszawskich szkołach jest daleka od dobrej. Według audytu Zarządu Dróg Miejskich jeden na pięciu uczniów w Warszawie miał bliskie spotkanie z niebezpieczną sytuacją drogową. Dlatego pilnie potrzebujemy wprowadzania przez dzielnice rozwiązań takich jak szkolne ulice, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze do szkoły, jednocześnie obniżają poziom trujących tlenków azotu w powietrzu i zwiększają aktywność fizyczną
Nina Józefina Bąk, dyrektorka Clean Cities Campaign
Do akcji #AtakKaszlu w Polsce dołączyły liczne organizacje społeczne zajmujące się ochroną zdrowia i środowiska, w tym Fundacja ,,Rodzic w Mieście”, Polski Alarm Smogowy, Warszawski Alarm Smogowy, Fundacja ,,Na Miejscu”, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Fundacja ,,Poza RaMy”, Program ,,Bądź od Małego” Fundacji ,,Bądź” Małgosi Braunek, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze oraz Inicjatywa Struga Wawerska, Dolnośląski Alarm Smogowy, Stowarzyszenie Akcja Miasto oraz Ostatnie Pokolenie.
Zachęcamy wszystkich – mieszkańców, rodziców, nauczycieli i organizacje społeczne – do włączenia się w kampanię.
![]() | Thank you for Signing Up |