Siedem postulatów wobec władz Warszawy w związku z planem utworzenia strefy czystego transportu (SCT) wystosowała wspólna inicjatywa rodziców i ruchów społecznych. Domagają się m.in. rozwoju transportu publicznego, lepszej infrastruktury dla rowerów i pieszych, tworzenia szkolnych ulic i rozciągnięcia SCT na całe miasto.
– Chcemy aby głos troski o zdrowie naszych dzieci został wyraźnie usłyszany. W Warszawie transport drogowy to główne źródło niebezpiecznych, zwłaszcza dla dzieci, tlenków azotu, a strefy czystego transportu są sprawdzonym narzędziem do walki z nimi. Chcąc zapewnić dzieciom najlepszą przyszłość wielu rodziców inwestuje w dobre szkoły, zajęcia dodatkowe. Ale jeśli dzieci regularnie wdychają zanieczyszczone powietrze to nie tylko szkodzi im zdrowiu, ale również ogranicza rozwój intelektualny. Wprowadzenie strefy to okazja do zmiany na lepsze. Nie możemy jej zmarnować – mówi Nina Józefina Bąk, koordynatorka Clean Cities Campaign.
Potwierdza to także profesor w kataedrze Psychologii Uniwersytety Jagiellońskiego Marcin Szwed, kierownik projektu NeuroSmog – Wyniki naszych badań pokazują, że smog – a zwłaszcza dwutlenek azotu, wolne rodniki, czyli zanieczyszczenia pochodzące głównie z diesli – oddziałują na dzieci natychmiastowo, pogarszając ich możliwość koncentracji. W dniach, w których poziomy zanieczyszczeń z diesli były wyższe, badane przez nas dzieci robiły więcej błędów i gorzej radziły sobie z przygotowanymi przez nas testami.
– Apelujemy do osób decydenckich, a także do mieszkańców Warszawy sceptycznych wobec SCT i naszych postulatów o to, aby prawo do oddychania czystym powietrzem i życia w czystym środowisku umieścić w rankingu priorytetów wyżej niż krótkoterminowe korzyści i prawo do indywidualnego przemieszczania się autem wszędzie i za wszelką cenę – mówi Kamila Kadzidłowska jedna z aktywistek ruchu Rodzice dla Klimatu.
Informacja o wydarzeniu na FB.
Kontakt: Nina.Bak@cleancitiescampaign.org
Thank you for Signing Up |