Apel do władz Warszawy o plan buspasów: czas uwolnić autobusy z korków!

Apel do władz Warszawy: czas uwolnić autobusy!

Szanowni Państwo,

W imieniu koalicji organizacji Clean Cities zwracamy się z apelem o działania na rzecz poprawy funkcjonowania transportu autobusowego w Warszawie. W szczególności postulujemy opracowanie planu inwestycji w priorytety autobusowe, który umożliwi kompleksowe podejście do rozwoju infrastruktury autobusowej.

Autobusy odgrywają kluczową rolę w systemie transportowym Warszawy realizując niemal połowę wszystkich podróży wykonywanych transportem publicznym. Mimo ich znaczenia, rzadko traktowane są priorytetowo i często utykają w korkach. A to obniża zaufanie do tego środka transportu i podnosi koszty operacyjne systemu. Zniechęca to mieszkańców do rezygnacji z samochodu na rzecz transportu publicznego, co jest kluczowe w walce z zanieczyszczeniem powietrza, korkami i hałasem. Postulujemy o utworzenie planu inwestycji w priorytety autobusowe, ponieważ:

  • Transport stanowi drugi największy wydatek w budżecie Miasta Stołecznego Warszawa. Z punktu widzenia efektywności wydatkowania środków publicznych brak priorytetowego traktowania autobusów prowadzi do wymiernych strat czasowych i finansowych. Szybszy ruch autobusowy oznacza niższe koszty operacyjne i wyższe wpływy z biletów.
  • Rozwój infrastruktury nadającej priorytet autobusom, zwłaszcza sieć buspasów, stanowi rozwiązanie znacznie tańsze i szybsze do wdrożenia niż inwestycje szynowe. Jednocześnie tam, gdzie w przyszłości ma powstać tramwaj lub metro, buspasy sprawdzają się jako świetne rozwiązanie przejściowe.
  • Przykład buspasa na Trasie Łazienkowskiej, osiągającego prędkość komunikacyjną na poziomie 25km/h dowodzi, że autobusy mogą i powinny konkurować z tramwajami.
  • Niezawodny transport autobusowy skutecznie zachęca mieszkańców do pozostawienia auta w domu. Skrócenie czasu podróży komunikacją zbiorową o 10% zwiększa liczbę pasażerów nawet o 4-6%. Już kilka minut zaoszczędzonego czasu jest w stanie zmotywować wielu mieszkańców do przesiadki z samochodu na autobus czy tramwaj.

W związku z powyższym apelujemy o opracowanie planu inwestycji w priorytety autobusowe z uwzględnieniem:

  • Nadania autobusom rzeczywistego priorytetu w codziennym zarządzaniu ruchem, także podczas remontów.
  • Rozwoju spójnej, funkcjonalnej i przewidywalnej sieci buspasów, efektywnie łączących dzielnice ze śródmieściem, oraz innych usprawnień (więcej w naszym raporcie).

W załączeniu przekazujemy raport przygotowany we współpracy z ekspertami, zawierający szczegółowe dane, przykłady rozwiązań oraz rekomendacje konkretnych lokalizacji, w których opisane działania mogłyby zostać wdrożone już teraz.

apel POPIERAJĄ

Clean Cities Campaign

Rodzice dla Klimatu

Fundacja Rodzic w mieście

Stowarzyszenie Lepszy Służewiec

Polski klub ekologiczny, oddział mazowiecki

Fundacja na miejscu

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Warszawski Alarm Smogowy

Instytut na rzecz Ekorozwoju

Lata Dwudzieste

Instytut Ekologii Akustycznej / ORION Organizacja Społeczna

Ekowyborca

Stowarzyszenie Ekologiczne Ekounia