S4K_S25_ASSET 00 - BANNER – kopia

Save the date! Znamy już datę kolejnej akcji #StreetsForKids – wiosenna edycja odbędzie się 23 maja 2025 roku. Zapraszamy Was do udziału!

O akcji

#StreetsForKids to flagowa akcja Clean Cities Campaign. Odbywa się co roku w ponad 20 europejskich miastach. W Polsce koordynuje ją nasza organizacja partnerska – Fundacja Rodzic w mieście. W zeszłym roku w Polsce akcję zorganizowały 23 szkolne i przedszkolne społeczności!

 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób szkolne ulice są tworzone i wykorzystywane w naszych miastach. Powinny być one projektowane i tworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach, jednak w większości przypadków tak nie jest. Chcemy, aby jak najwięcej szkolnych ulic stało się przestrzeniami bezpiecznymi, z czystym powietrzem i zielenią, które zostaną wypełnione życiem i dziecięcą radością.

 

Dlaczego organizujemy akcję?

 

Szkolne ulice służą jako parkingi i drogi dojazdowe dla samochodów, tworząc tym samym niebezpieczne i niezdrowe warunki dla dzieci podczas ich codziennej drogi do szkoły. 23 maja 2025 roku w miastach całej Europy pokażemy jak może wyglądać bezpieczna, włączająca i odpowiadająca na potrzeby dzieci szkolna ulica.

 

Dziecko w przestrzeni publicznej zachowuje się inaczej niż dorosły i ma też od niego inne prawa. Naszym zadaniem jest dostrzeżenie tych różnic, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie bezpiecznej, przyjaznej i odpowiadającej na potrzeby dzieci przestrzeni. 

 

Szkoła jest szczególnym miejscem. To nie tylko budynek, ale także centrum życia naszych dzieci, dlatego to, jak wyglądają i funkcjonują szkolne ulice, ma znaczenie.

 

Jak można wziąć udział w akcji?

Do #StreetsForKids może się zgłosić każda osoba – rodzic, mieszkaniec, nauczyciel czy dyrekcja szkoły. Wystarczy wypełnić formularz:

 

MAPA WYDARZEŃ wiosna 2025

Jak będzie wyglądała akcja?

Osobom, które zgłoszą chęć udziału w akcji #StreetsForKids zapewniamy wsparcie merytoryczne w organizacji akcji, niezbędne do promocji materiały oraz wsparcie w promocji wydarzenia.

Webinary dla organizatorów odbędą się w godz. 18:30 – 20:00 w dniach:

19.03. – webinar dla osób, które po raz pierwszy będą organizować akcję; opowiemy czym jest akcja, jak ją zorganizować oraz dlaczego to jest ważne,

16.04. – harmonogram działań, kontakty z mediami, zapraszanie społeczności, działania rzecznicze,

07.05. – plany akcji i etapy przygotowań, sprawozdawczość, promocja w czasie Dnia Akcji.

Przykłady działań, które możesz podjąć w ramach akcji:

  • Blokada drogi – zamknięcie wybranego odcinka ulicy na kilka minut, godzin lub nawet cały dzień, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci.

  • Przejmowanie przejść dla pieszych – wielokrotne przechodzenie przez przejścia w grupach, trzymając transparenty, skandując hasła lub używając gwizdków, aby zwrócić uwagę na potrzebę bezpiecznych ulic.

  • Gry i zabawy uliczne – organizowanie zajęć i gier dla dzieci bezpośrednio na ulicy, co symbolicznie blokuje dostęp dla samochodów i pokazuje, jak można wykorzystać przestrzeń miejską inaczej.

  • Rowerowe pociągi do szkoły – zorganizowanie wspólnej jazdy rowerowej do szkoły (tzw. „bicibus”), w której grupa dzieci, w towarzystwie jednego lub więcej dorosłych, jedzie razem na rowerach, promując aktywną mobilność.

  • Edukacja o drogach szkolnych – organizowanie webinarów, spotkań na żywo, forów lub rozmów z lokalnymi władzami (np. z burmistrzem), aby edukować społeczność na temat znaczenia bezpiecznych tras do szkoły.

JAK ZAINICJOWAĆ SZKOLNĄ ULICĘ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Nie możesz znaleźć tego, czego szukasz? Chętnie pomożemy.